Rozwój ogrodu dydaktyczno-dendrologicznego i alpinarium

en

Rozwój ogrodu dydaktyczno-dendrologicznego i alpinarium

11.05.2016
2 minuty czytania

Inicjatywa: „Rozwój ogrodu dydaktyczno-dendrologicznego i alpinarium przy Szkole Podstawowej w Wadlewie poprzez urządzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej”
Pomysłodawca: Genowefa Bolarczyk
Lokalizacja: Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Arciszewskiego w Wadlewie
Termin realizacji: 09/2015-06/2016

Opis napotkanego problemu: Zamiana terenu przyszkolnej działki w ogród dydaktyczno-dendrologiczny i alpinarium przyczyniła się do poprawy wizerunku terenu, ale wciąż jest potrzeba zwiększenia bioróżnorodności obszaru i zwiększenia świadomości przyrodniczej uczniów i mieszkańców Wadlewa.

Teren na przyszkolny ogród

Teren na przyszkolny ogród

Działania:
• przygotowanie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej;
• przygotowanie terenu;
• forum ekologiczne dla 140 uczniów szkoły i 30 uczniów z okolicznych szkół oraz 20 mieszkańców;
• konkurs wiedzy przyrodniczej;
• piknik dla mieszkańców i uczniów Szkoły Podstawowej w Wadlewie;
• wykorzystanie ścieżki do stałych zajęć edukacyjnych.

Rezultaty: uczniowie uzyskają wiedzę dotyczącą ogrodu, alpinarium i łąki kwietnej oraz występujących tam roślin i zwierząt, zyskają umiejętności manualne i poznają zasady pielęgnacji roślin. Pośród lokalnej społeczności zostanie zwiększona świadomość ekologiczna. Odwiedzający ścieżkę, dzięki umieszczonym tablicom informacyjnym, uzyskają informacje na temat gatunków drzew, krzewów, roślin na alpinarium i na łące kwietnej, jej mieszkańców i korzyści płynących z wykorzystania tych siedlisk. Nastąpi też zwiększenie ilości gatunków roślin na terenie ogrodu, lasu, alpinarium i łące. Projekt ma przyczynić się do zmiany zasad pielęgnacji terenów zielonych w Wadlewie.

Inicjatywa „Rozwój ogrodu dydaktyczno-dendrologicznego i alpinarium przy Szkole Podstawowej w Wadlewie poprzez urządzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej” Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Arciszewskiego w Wadlewie jest zrealizowana w ramach projektu „Lokalne ekologiczne inicjatywy obywatelskie – razem dla środowiska” Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

EFEKTY REALIZACJI PROJEKTU

W ramach projektu zakupiono materiały do wyposażenia ogrodu dydaktyczno - dendrologicznego i alpinarium. 

Teren został przygotowany przez lokalna społeczność, pracowników szkoły i członków koła LOP. Posadzono nowe sadzonki i umieszczono tabliczki informacyjne z opisem gatunków roślin.

Powstała tablica zawierająca informacje o obserwatorium pogodowym i elementach jego wyposażenia, które również zostało zakupione w ramach projektu. Klatka meteorologiczna  wyposażona została w elementy np. do pomiaru ciśnienia oraz siły wiatru.

Trzecia z tablic opisuje horyzontalny zegar słoneczny, który stanowi piękny element architektoniczny.

Zakupiono również altanę ogrodową, która posłuży w czasie organizowanych licznie wydarzeń.

Utworzono również przekrój profilu glebowego oraz nasiano łąkę kwietną.

 

Dzięki inicjatywie ogród oraz oczko wodne i alpinarium, jak również cały teren wokół szkoły został wzbogacony o liczne i ciekawe gatunki roślin, drzew, krzewów i bylin. Odnowiony i wypielęgnowany ogród stał się wizytówką szkoły i całej miejscowaości oraz miejscem spotkań mieszkańców. 


Poprzedni artykuł Następny artykuł