Sprzątanie Narwi

en

Sprzątanie Narwi

11.05.2016
3 minuty czytania

Inicjatywa: „Sprzątanie Narwi”
Pomysłodawca: Łomżyński Klub Płetwonurków „Podwodny Jeleń”
Lokalizacja: Łomża
Termin realizacji: 05/2016-06/2016

Opis napotkanego problemu: Rzeka Narew mimo swego uroku i pięknego położenia narażona jest na szereg zanieczyszczeń, dlatego niezbędnym jest, aby przywrócić jej naturalne piękno i oczyścić ze śmieci zalegających na dnie.

12493669_774609212666980_9160933836696877769_o

Narew przed inicjatywą

Działania:

  • zakup niezbędnego sprzętu, służącemu namierzaniu śmieci i prowadzeniu ich efektywnej zbiórki;
  • uprzątnięcie plaży miejskiej oraz tereny znajdujące się w jej najbliżej okolicy;
  • usunięcie z dna rzeki śmieci oraz niebezpiecznych przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu kąpiących się;
  • przygotowane do bezpiecznego użytkowania plaży i kąpieliska przez mieszkańców w okresie letnim oraz posprzątane na koniec sezonu (po zamknięciu plaży).

Planowane rezultaty: Podniesienie świadomości mieszkańców na temat problemu zaśmiecania Narwi, która jest użytkowana przez lokalną społeczność do celów rekreacyjnych. Inicjatywa kierowana jest w do mieszkańców Łomży. Dzięki tej akcji będą mogli bezpiecznie korzystać z kąpieliska, bez obaw, że zrobią sobie krzywdę. Wszystkie wyłowione przedmioty będzie można obejrzeć na plaży, gdzie zostaną zgromadzone do zaprezentowania mieszkańcom. Na stronie internetowej klubu opublikowane zostaną relacje ze „Sprzątania Narwi”, z ukazaniem podwodnych „zdobyczy”.

Inicjatywa „Sprzątanie Narwi” pomysłu Łomżyńskiego Klubu Płetwonurków „Podwodny Jeleń” jest realizowana w ramach projektu „Lokalne ekologiczne inicjatywy obywatelskie – razem dla środowiska” Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

EFEKTY REALIZACJI PROJEKTU

W ramach projektu "Lokalne Inicjatywy Ekologiczne" odbyła się akcja "Sprzątanie Narwi"W ramach przedsięwzięcia został zakupiony sprzęt do nurkowania: ponton z silnikiem, echosondy, latareki, akumulator i ładowarka.

W "Sprzątaniu Narwi” uczestniczyło 21 płetwonurków z grupy PDWODNY JELEŃ z Łoimży, SCUBAMAMIAK z Zambrowa, oraz Mazury Diving z Rucianej Nidy i Pisza.

Wszystkie "podwodne skarby” zostały wyrzucone na brzeg i sfotografowane. Największym znaleziskiem okazała się metalowa płyta, która zapewne jeszcze kilka lat temu znajdowała się na balustradzie mostu. Z wody wyciągano głównie butelki szklane, zardzewiałe puszki, różne metalowe elementy, konary drzew. Przybyli na to wydarzenie goście oraz członkowie klubu posprzątali śmieci zalegające na plaży miejskiej, pod mostem "Hubala” oraz parkingu.

Po zakończonej akcji uczestnicy wydarzenia mogli posilić się ciepłymi kiełbaskami z grilla, ciastem oraz innymi smakołykami, a także wziąć udział w losowaniu drobnych gadżetów ufundowanych przez sponsorów, oraz nagrody głównej – komputera nurkowego. Przygotowano rónież drobne upominki dla dzieci.

Dzięki przychylności sponsorów, każdy uczestnik otrzymał koszulkę na której było: logo Klubu "Podwodny Jeleń”, Logo sponsora SONAROL, NFOŚiGW, FDPA oraz napis "Lokalne ekologiczne inicjatywy obywatelskie - razem dla środowiska”

Zebrane śmieci zostały złożone w jedno miejsce i wywiezione na wysypisko śmieci przez służby miejskie.

Celem przedsięwzięcia było podniesienie świadomości mieszkańców na temat zanieczyszczenia wód Narwi, szczególnie tych, którzy zanieczyszczają wody przedmiotami stałymi, a swoim zachowaniem świadomie przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego, niszczenia naturalnych siedlisk fauny i flory rzecznej. Akcja miała na celu uwrażliwić mieszkańców na poważny istniejący od dawna problem, a ludzi wyrzucających śmieci do wody przekonać, że problem nie znika pod wodą, on istnieje tylko go nie widać.

Lokalna społeczność została poinformowana o organizowanej akcji poprzez informacje podawane w lokalnym radiu, prasie, na stronie internetowej klubu oraz portalu społecznościowym  Facebook (ponad 1000 wyświetleń).

Nawiązano współpracę z wieloma instytucjami wspierającymi bezpośrednio to zadanie, oraz klubami nurkowymi z innych miast.

Wydarzenie dodatkowo zabezpieczała Straż Pożarna.

Na "Sprzątanie Narwi” zaproszono media, które upowszechniły zmagania ekologiczne płetwonurków i zaproszonych gości.


Poprzedni artykuł Następny artykuł