Alternatywne rolnictwo i alternatywny dostęp do żywności

kon13Piąte konwersatorium z cyklu „Polska wieś w XXI wieku” odbyło się 16 kwietnia 2014 r. Jego temat – „Alternatywne rolnictwo i alternatywny dostęp do żywności” – został zainspirowany problemami podejmowanymi w pracy nagrodzonej w V edycji konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Autor nagrodzonej pracy – dr Wojciech Goszczyński – podkreślał, że alternatywne sieci produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności są zjawiskiem wielowymiarowym i skomplikowanym. A w Europie nie ma jednego modelu rozwoju alternatywnych form rolnictwa.

kon14Wprowadzeniem do dyskusji były referaty dr. hab. Wojciecha Kniecia z Instytutu Socjologii UMK w Toruniu oraz dr Anny Jastrzębiec-Witowskiej z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. Dr hab. Wojciech Knieć analizował alternatywne sieci produkcji i dystrybucji żywności z perspektywy teorii dóbr publicznych. Odniósł się także m.in.: do kwestii wsparcia finansowego oraz przyszłości tych sieci. Dr Anna Jastrzębiec-Witowska przedstawiła wyniki swoich badań na temat rolnictwa obywatelskiego w USA. Podkreślała, że rolnictwo obywatelskie pojawiło się w USA jako alternatywa dla wysoko wyspecjalizowanego rolnictwa towarowego i można je traktować jako nowy ruch lub część składową szerszego ruchu społecznego.

kon15Ożywiona dyskusja dotyczyła m.in.: aspektów teoretycznych organizacji łańcuchów żywnościowych, możliwości rozwoju alternatywnych sieci produkcji i dystrybucji żywności w Polsce i na świecie, roli wielkich korporacji agrobiznesu „zawłaszczających” coraz częściej alternatywy żywnościowe takie jak rolnictwo ekologiczne oraz polityki państwa wobec alternatywnych sieci produkcji i dystrybucji żywności. Konwersatorium i dyskusję poprowadziła dr Dominika Milczarek-Andrzejewska z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

 

Prezentacja dr hab. Wojciecha Kniecia
Alternatywne sieci produkcji i dystrybucji żywności jako dostarczyciele dóbr publicznych

Prezentacja dr Anny Jastrzębiec – Witowskiej
Alternatywa amerykańska – rolnictwo obywatelskie

Patronat naukowy:
kon-logo
Patronat medialny:
kon-logo2

Rozumiem
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.