Gospodarka i kultura chłopska - ciągłość i adaptacyjność

12 czerwca 2013 r. w Warszawie odbyło się trzecie konwersatorium z cyklu „Polska wieś w XXI wieku”.

8konOrganizatorzy i zaproszeni prelegenci podjęli temat trwania i adaptacji społeczności wiejskich oraz zmian społecznych „obrazów” wsi. Prof. dr hab. Hanna Podedworna zastanawiała się nad tym jak przemiany społeczno-gospodarcze (m.in.: urynkowienie gospodarki rolnej i globalizacja) modyfikują charakter powiązań między elementami systemu wsi i gospodarki chłopskiej. Prof. dr hab. Józef Styk wskazywał czynniki wpływające na dokonujący się współcześnie w Polsce względnie intensywny proces reintegracji zbiorowości wiejskich w społeczności lokalne. Natomiast prof. dr hab. Roch Sulima analizował zmiany wzorca i treści „społecznych wyobrażeń” polskiej wsi na przełomie XX i XXI wieku. 9konCiekawe i barwne prezentacje pobudziły dyskusję, w której zwracano uwagę m.in. na: zmianę roli ziemi rolniczej w kulturze i w życiu społecznym; znaczenie Konwencji w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego; formy włączania rolników do debaty nad procesami przemian na wsi oraz działalność organizacji pozarządowych w integracji społeczności wiejskich. Konwersatorium i dyskusję poprowadziła dr Dominika Milczarek-Andrzejewska z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 60 osób. Patronat naukowy nad konwersatorium objął Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa w strukturze Polskiej Akademii Nauk.

Streszczenie wystąpień prelegentów.

Patronat naukowy:
kon-logo
Patronat medialny:
kon-logo2

Rozumiem
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.