Podążające światło

en

Podążające światło

11.05.2016
2 minuty czytania

Inicjatywa: „Podążające światło”
Pomysłodawca: Rada Rodziców przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Stoku Lackim
Lokalizacja: Stok Lacki, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Termin realizacji: 12/2015-03/2016

Opis napotkanego problemu: Ośrodek w Stoku Lackim jest placówką dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczą dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z różnymi sprzężeniami w tym z autyzmem. W Ośrodku przebywa 90 podopiecznych a na ich rzecz pracuje 67 pracowników. Uczniowie nie mają „tradycyjnych” przedmiotów, o ekologii uczeni są w ramach zajęć funkcjonowanie w środowisku. Istniejące na szkolnym korytarzu oświetlenie oparte o tradycyjne świetlówki 2 x 36W systematycznie się przegrzewa, z uwagi na długi dzienny czas eksploatacji, w efekcie klosze pękają i trzeba je wymieniać. Poza tym koszty opłat za energię są wysokie.

Działania:
• wymiana oświetlenia na korytarzach w budynku Ośrodka Szkolno-Oświatowego uruchamianego czujnikami ruchu;
• wykonanie tablicy edukacyjnej “Od żarówki żarowej do lampy LED” dla uczniów placówki.

Rezultaty: Oświetlenie ledowe uruchamiane czujnikami ruchu pozwoli na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Nowa instalacja w budynku głównym ośrodka, który co tydzień odwiedza znaczna ilość uczniów, rodziców i nauczycieli pozwoli na rozpowszechnienia prostej, zrozumiałej nawet dla podopiecznych z niepełnosprawnością idei: iIdę światło się zapala, odchodzę światło się gasi.” Instalacja będzie działała automatycznie, ale przyczyni się do wyrobienia bardzo istotnego nawyku oszczędzania energii, który może być zastosowany w domach przez uczniów – gdy światło jest niepotrzebne trzeba je zgasić. 

EFEKTY REAZLIZACJI PROJEKTU

W ramach projektu zmodernizowano oświetlenie korytarza górnego budynku pałacowego. Stare świetlówki zastąpiono oświetleniem LED uruchamianym czujnikami ruchu.

Dodatkowo dla lepszego zrozumienia problemu, na korytarzu została umieszczona tablica edukacyjno poglądowa "Od żarówki żarowej do lampy LED.

Podopieczni i opiekunowie SOWS oraz rodzice korzystają z pomieszczeń o lepszej jakości światła, która zwiększa efektywność energetyczna budynku.


Poprzedni artykuł