X Edycja

pl

X Edycja

W X edycji konkursu ,,Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” zgłoszono 17 prac (9 w pierwszej kategorii i 8 w kategorii drugiej). Autorami nadesłanych opracowań konkursowych byli nie tylko przedstawiciele świata nauki, ale także studenci badający zjawiska społeczne, regionaliści i pasjonaci historii, którzy z zamiłowaniem opisują tradycje polskiej wsi z różnych regionów kraju. Pośród opracowań znalazły się prace magisterskie i doktoraty, monografie wsi, cenne wspomnienia, osobiste refleksje i powieści. Najwięcej prac nadesłano z województwa wielkopolskiego. Wszystkim autorom bardzo dziękujemy.

30.10.2018
1 minutę read

W tym roku w kategorii pierwszej, obejmującej prace naukowe, popularno-naukowe i inne prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi nagrodę główną przyznano pani Elwirze Wilczyńskiej za pracę pt. „Diabli z czubami” – Niemcy oczami polskich chłopów w XIX i na początku XX wieku. Zdaniem prof. Rocha Sulimy jest to praca pionierska w nauce polskiej ze względu na podjętą problematykę. Podobną opinię na temat opracowania wyraziła prof. Izabella Rylska, doceniając wartość poznawczą pracy, jak również podkreślając elegancję narracji zastosowanej przez autorkę. Wyróżniono też pracę pani Pauli Mikołajczyk pt. „Sytuacja finansowa gospodarstw ogrodniczych w Polsce”.

W kategorii drugiej, w której złożono prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) nie przyznano nagrody głównej. Wyróżniono natomiast pracę pani Haliny Niziołek, pt. „A nam się śniło latanie!”.

Zwyciężczyni konkursu oraz wyróżnionym autorkom serdecznie gratulujemy!