Mariola Platte

pl

Mariola Platte

04.11.2021
2 minuty read

Mariola Platte: urodzona 20 kwietnia 1956 roku w Gdyni, gdzie mieszkała do 1981 roku. Ukończyła Uniwersytet Gdański, studiując filologię polską. Jest absolwentką kierunku upowszechnianie kultury, ze specjalizacją filmoznawstwo.

W roku 1981 zamieszkała w mazurskim gospodarstwie we wsi Gierzwałd, w gminie Grunwald i od tego czasu pracę zawodową i twórczość związała z regionem Warmii i Mazur. Jest laureatką kilku konkursów literackich z dziedziny poezji, eseju i reportażu. Pracowała w zespołach redakcyjnych pism regionalnych “Ziemia Ostródzka”, “Perła Mazur”, a przez pół roku wydawała własne pisemko gminne “Dość”.

Współpracowała z Radiem Olsztyńskim, publikując między innymi cykl felietonów “Raport o stanie marzeń” i “Śmiechu warte”.

W “Gazecie Olsztyńskiej” i “Dzienniku Pojezierza” ukazywały się reportaże w cyklu “Codzienne bitwy pod Grunwaldem”. W pismach lokalnych publikuje opowiadania, jest także autorką niepublikowanych powieści dla dorosłych i młodzieży.

Napisała kilka programów poetyckich. “Nas-troje i nie-pokoje” otrzymały nagrodę na Targach Estradowych w Łodzi w roku 1989. Na podstawie spektaklu w “W lustrze” powstał recital telewizyjny, przeznaczony dla Beaty Polańskiej, laureatki Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie.

Pierwszy tomik poezji “Cztery pory życia” ilustrował Ireneusz Betlewicz. Publikację jubileuszową “Jedyne co mam… czyli pięć lat współpracy z kabaretem “Czerwony Tulipan’” napisała dla przyjaciół z tego zespołu.

W maju 1996 roku wydany został tomik “Czekam na miłość”. Rok później ukazał się zbiór wierszy i piosenek “Kiedy zima ma się ku wiośnie”. Od grudnia 2001 roku Mariola Platte była w pierwszej kadencji Prezesem Stowarzyszenia Autorów Polskich, Oddziału Warmińsko-Mazurskiego w Ostródzie.

Jesienią 2002 roku otrzymała odznakę “Zasłużony Działacz Kultury”.

Kolejny tom “Najpiękniejsze żniwa” ukazał się jesienią 2006 roku. W roku 2007 powstała teatralna etiuda poetycka „Dokąd”W grudniu 2008 roku autorka wydała tom „Dotyk-menu miłości”.

W 2011 roku ukazała się kolejna płyta CD oraz DVD kabaretu „Czerwony Tulipan”, na której między innymi znajdują się dwie piosenki z tekstami Marioli Platte.

Wydana publikacja konkursowa: Słowa na między przysiadły. Antologia poetów wsi

Konkurs "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość"