Polska Wieś 2016. Raport o stanie wsi

Polska Wieś 2016. Raport o stanie wsi

25.05.2016
2 minuty czytania

Szanowni Państwo,

Mamy przyjemność poinformować, że już po raz dziewiąty przygotowujemy raport monitorujący zmiany, jakie zachodzą na polskiej wsi i w polskim rolnictwie. Do tej pory ukazało się osiem raportów w tej serii (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014). Opracowanie i wydanie raportu od początku finansowane jest przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Każda edycja naszego raportu stanowi samodzielną całość. „Polska wieś 2016. Raport o stanie wsi” to dziewiąta już z kolei edycja polsko-angielskiej publikacji prezentującej zmieniający się obraz polskiej wsi i rolnictwa.

Wieś to złożony organizm gospodarczy, społeczny, kulturowy i przyrodniczy. Raport o stanie wsi ma więc charakter wielodziedzinowy i pokazuje wiejską rzeczywistość w sposób kompleksowy. Tego założenia metodologicznego redaktorzy naukowi, prof. Jerzy Wilkin i dr Iwona Nurzyńska, trzymają się wiernie od początku prac nad raportami. Dokonując selekcji problematyki do kolejnych raportów staramy się uchwycić procesy najważniejsze, najsilniej wpływające na oblicze polskiej wsi. Wydawane od 2000 roku raporty, są w Polsce unikatowym przedsięwzięciem badawczym i edytorskim, ze względu na swą kompleksowość i interdyscyplinarność. Tworzy je grono znakomitych specjalistów z różnych instytucji i ośrodków naukowych. Wielu z nich jest z nami od samego początku, co gwarantuje ciągłość obserwacji i porównywalność zjawisk w czasie.

Tegoroczna edycja „Raportu o stanie wsi. Polska wieś 2016” prezentuje sfery, które tradycyjnie już są filarami analiz rozwoju wsi i rolnictwa. W dziewiątej edycji raportu, w 9 rozdziałach, opisujemy zmiany w sferze: ekonomiczno-rolniczej, demograficznej, społecznej, środowiskowej i aktywności politycznej mieszkańców wsi. Pokazujemy również główne problemy i efekty systemów podatkowego i zabezpieczenia społecznego na wsi, oraz podejmujemy temat roli rolnictwa w poprawie sytuacji ekologicznej i energetycznej kraju. Dużo  uwagi poświęcamy pokazaniu sytuacji polskiej wsi, a zwłaszcza przemian ludnościowych i rolnictwa, na tle innych krajów Unii Europejskiej.

W tym roku planujemy zaprezentować wyniki naszej pracy 15 czerwca 2016 r.  Już dziś chcielibyśmy serdecznie Państwa zaprosić na spotkanie z zespołem redaktorsko-autorskim i przedstawicielami Fundacji oraz prezentację raportu.

 

Monika Szymańska, Prezes FDPA

Prof. Jerzy Wilkin, redaktor naukowy raportu

Dr Iwona Nurzyńska, redaktor naukowy raportu

Rejestracja na prezentację Raportu pod linkiem


Poprzedni artykuł Następny artykuł