Zajęcia w pasiece

Zajęcia w pasiece

Kolejne zajęcia w pasiece Pana Janusza Kłysa

03.08.2016
2 minuty czytania
Zajęcia w pasiece

Już po raz kolejny odbyły się warsztaty z pszczelarstwa w pasiece Pana Janusza Kłysa – Mistrza Pszczelarskiego.

Celem zajęć było zwiększenie świadomości wśród młodzieży na temat istoty życia w symbiozie ludzi i pszczół, poprawy bytowania rodzin pszczelich, oraz ukazanie, jakim wspaniałym przykładem jest połączenie tradycyjnej metody stacjonarnego chowu pszczół z nauką i podpatrywaniem życia tych fascynujących owadów w ich naturalnym środowisku.

W zajęciach wzieli udział uczniowie z  I LO z Łomży z klasy II A.

Warsztaty podzielone były na dwa etapy. Pierwszy to zajęcia teoretyczne. Młodzież mogła obejrzeć ul pokazowy, dowiedziała się jak jest zbudowany, jak funkcjonuje rodzina pszczela, co potrzebuje do przeżycia, jakie zagrożenia czyhają na pszczoły, oraz jaki wpływ na ich prawidłowy rozwój i funkcjonowanie ma  nowoczesna gospodarka i cywilizacja.

Druga część – praktyczna wymagała odpowiedniego przygotowania. Uczniom zostały rozdane kombinezony ochronne. Klasa została podzielona na kilka mniejszych grup, aby w spokoju i ciszy mogli obserwować pszczoły przy pracy. Przy otwartym ulu pszczelarz opowiadał o życiu pszczół, pokazał ramki z czerwiem na różnym etapie rozwoju, pokazał ramki z zasklepionym miodem. Głównym zadaniem było odnalezienie królowej (matki) w każdym z przeglądanych uli i to się udało. Uczniowie mieli też możliwość zajrzeć do pracowni, gdzie dowiedzieli się w jaki sposób miód z ramki trafia do słoika gotowy do zjedzenia.

Na zakończenie warsztatów był "miodny” poczęstunek, czyli korzenny piernik z miodem oraz woda z miodem, miętą i cytryną - idealna do picia w upalne dni.

Warsztaty pszczelarskie prowadzone były przez Janusza Kłysa w ramach inicjatywy pn. "Przeciwdziałanie zanikaniu owadów zapylających” w ramach projektu "Lokalne Ekologiczne Inicjatywy Obywatelskie – razem dla środowiska” finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Serdecznie podziękowania składam Dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Łomży, oraz nauczycielkom biologii Pani Annie Skibińskiej i Ewie Urbańskiej za pomoc w realizacji zadania.

 Autror tekstu: Ewa Januć


Poprzedni artykuł Następny artykuł