Diabli z czubami. Niemcy oczami polskich chłopów w XIX i na początku XX wieku

en

Diabli z czubami. Niemcy oczami polskich chłopów w XIX i na początku XX wieku

Praca nagrodzona w X edycji konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” w kategorii prac naukowych (m.in. prace doktorskie), popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, ale prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi.

01.07.2019
1 minutę czytania

Autorka oferuje nam dostęp do świata wyobrażeń, pieczołowicie odtwarzając ślady wielosetletniej tradycji radzenia sobie z odmiennością sąsiadów. Wartość książki polega z jednej strony na zapoznaniu czytelnika ze źródłami, których nie znają nawet zawodowi historycy, od kalendarzy i twórczości ludowej po przysłowia. (…)
Drugi walor książki to stworzenie bazy porównawczej, przygotowanej w trakcie badania codzienności stosunków w Polsce zachodniej i centralnej, a przydatnej także w badaniach innych regionów: Prus Wschodnich i Pomorza Gdańskiego, Śląska Górnego, Opolskiego i Cieszyńskiego, obu Galicji i Wołynia, wreszcie powstałej w latach 1918–1919 Łotwy (...).
Wilczyńska wydobywa ze źródeł to, czego w raportach urzędowych i opiniach inteligentów na ogół brakuje: codzienność, przetrawioną tak, by jakoś pasowała do polskich chłopów obrazu własnego. Świetna lektura nie tylko dla historyków. 
Z przedmowy prof. dr. hab. Włodzimierza Borodzieja

 

Autor: Elwira WILCZYŃSKA

ISBN: 978-83-65390-38-7

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2019

Liczba stron: 290

Uwagi: wydanie pierwsze

Oprawa: twarda, szycie

Format: A-5

Publikację mozna nabyć w Wydawnictwie Scholar: https://scholar.com.pl/pl/ksiazki/3757-diabli-z-czubami-brniemcy-oczami-polskich-chlopow-brw-xix-i-na-poczatku-xx-wieku.html

Spis treści

Elwira Wilczyńska


Poprzedni artykuł Następny artykuł