Elwira Wilczyńska

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Elwira Wilczyńska

Elwira Wilczyńska ur. w 1986 r w Drawsku Pomorskim. Magister filologii polskiej i licencjat etnologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz doktor nauk humanistycznych w zakresie historii.

Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół mentalności ludności wiejskiej na przełomie XIX i XX w. W szczególności zajmuje ją tradycyjny folklor ustny w jego antropologicznym i historycznym wymiarze oraz pamiętnikarstwo chłopskie jako źródło do poznania kultury wsi polskiej. Organizatorka konferencji naukowych oraz imprez popularnonaukowych, w latach 2010-2015 członek Koła Naukowego Folklorystów UMK. Publikowała m.in. w „Literaturze Ludowej”, „Roczniku Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu” i „Roczniku Antropologii Historii”.

„Diabli z czubami” to wynik kilkuletnich badań prowadzonych w czasie studiów doktoranckich. Publikacja jest skróconą wersją rozprawy doktorskiej napisanej pod kierunkiem  dr hab. Violetty Wróblewskiej, prof. UMK w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.

Wydana publikacja konkursowa: Diabli z czubami. Niemcy oczami polskich chłopów w XIX i na początku XX wieku

Konkurs "Polska wies - dziedzictwo i przyszłość"


Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.