Efekty realizacji projektu "Akcja sprzątanie Narwi"

en

Efekty realizacji projektu "Akcja sprzątanie Narwi"

01.01.2016
2 minuty czytania

W ramach projektu "Lokalne Inicjatywy Ekologiczne" odbyła się akcja "Sprzątanie Narwi"W ramach przedsięwzięcia został zakupiony sprzęt do nurkowania: ponton z silnikiem, echosondy, latareki, akumulator i ładowarka.

W "Sprzątaniu Narwi” uczestniczyło 21 płetwonurków z grupy PDWODNY JELEŃ z Łoimży, SCUBAMAMIAK z Zambrowa, oraz Mazury Diving z Rucianej Nidy i Pisza.

Wszystkie "podwodne skarby” zostały wyrzucone na brzeg i sfotografowane. Największym znaleziskiem okazała się metalowa płyta, która zapewne jeszcze kilka lat temu znajdowała się na balustradzie mostu. Z wody wyciągano głównie butelki szklane, zardzewiałe puszki, różne metalowe elementy, konary drzew. Przybyli na to wydarzenie goście oraz członkowie klubu posprzątali śmieci zalegające na plaży miejskiej, pod mostem "Hubala” oraz parkingu.

Po zakończonej akcji uczestnicy wydarzenia mogli posilić się ciepłymi kiełbaskami z grilla, ciastem oraz innymi smakołykami, a także wziąć udział w losowaniu drobnych gadżetów ufundowanych przez sponsorów, oraz nagrody głównej – komputera nurkowego. Przygotowano rónież drobne upominki dla dzieci.

Dzięki przychylności sponsorów, każdy uczestnik otrzymał koszulkę na której było: logo Klubu "Podwodny Jeleń”, Logo sponsora SONAROL, NFOŚiGW, FDPA oraz napis "Lokalne ekologiczne inicjatywy obywatelskie - razem dla środowiska”

Zebrane śmieci zostały złożone w jedno miejsce i wywiezione na wysypisko śmieci przez służby miejskie.

Celem przedsięwzięcia było podniesienie świadomości mieszkańców na temat zanieczyszczenia wód Narwi, szczególnie tych, którzy zanieczyszczają wody przedmiotami stałymi, a swoim zachowaniem świadomie przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego, niszczenia naturalnych siedlisk fauny i flory rzecznej. Akcja miała na celu uwrażliwić mieszkańców na poważny istniejący od dawna problem, a ludzi wyrzucających śmieci do wody przekonać, że problem nie znika pod wodą, on istnieje tylko go nie widać.

Lokalna społeczność została poinformowana o organizowanej akcji poprzez informacje podawane w lokalnym radiu, prasie, na stronie internetowej klubu oraz portalu społecznościowym  Facebook (ponad 1000 wyświetleń).

Nawiązano współpracę z wieloma instytucjami wspierającymi bezpośrednio to zadanie, oraz klubami nurkowymi z innych miast.

Wydarzenie dodatkowo zabezpieczała Straż Pożarna.

Na "Sprzątanie Narwi” zaproszono media, które upowszechniły zmagania ekologiczne płetwonurków i zaproszonych gości.


Poprzedni artykuł Następny artykuł