IV Edycja

NADESŁANE PRACE

Do IV edycji zgłoszono 65 prac: 16 w pierwszej oraz 49 w drugiej kategorii. Ich poziom oraz tematyka podejmowana przez autorów mile zaskoczyły członków Kapituły Konkursowej, do której w tym roku dołączył prof. Roch Sulima.

Pośród autorów nadsyłanych prac znaleźli się przedstawiciele świata nauki, studenci, dziennikarze, regionaliści i pasjonaci, którzy z zamiłowaniem dokumentowali historie i zwyczaje polskiej wsi. Wśród nadesłanych zgłoszeń można odnaleźć prace dotyczące propozycji zagospodarowania obszarów podworskich, jak również rolniczych strategii pracy i przetrwania. Pośród opracowań znalazły się także prace magisterskie i doktoraty, monografie wsi, cenne wspomnienia, zbiory wierszy, osobiste refleksje i pamiętniki, scenariusze obrzędów, albumy fotograficzne a nawet powieść i gra fabularna. Ich wartość oraz wysiłek podjęty przez ich autorów skłonił Kapitułę Konkursu do wyróżnienia kilku prac. Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dołoży wszelkich starań, aby najcenniejsze z opracowań zostały upowszechnione, w miarę pojawiających się możliwości.

ROZTRZYGNIĘCIE

4-edycja-laureatki-razemW pierwszej kategorii konkursu, obejmującej prace naukowe, popularno-naukowe i inne prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi, laureatką została pani Ewelina Szpak, autorka pracy „Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian”. Prof. dr hab. Jerzy Wilkin zaznaczył w recenzji, że: „praca dotyczy okresu, który dość szybko znika w niepamięć, a dla wielu młodszych Polaków jest całkowicie nieznany. Wiedzę na temat tamtego okresu warto utrwalić i wyciągnąć z niej różne lekcje. Praca Eweliny Szpak może być w tym zadaniu bardzo przydatna”. Opracowanie dotyczy historii polskich obszarów wiejskich uchwyconej w perspektywie studium zmian mentalności ich mieszkańców. Wieś i dzieje jej społeczności zostały ukazane poprzez analizę peerelowskiej rzeczywistości.

W drugiej kategorii, w której złożono prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi, laureatką została pani Zofia Szanter, autorka opracowania „Z przeszłości Łemkowszczyzny. Dzieje Przysłopia i Nowicy”. Prof. Józef Styk ocenił pracę jako „znakomite studium historyczne dwóch wsi łemkowskich”. Zawarta w zwycięskim opracowaniu bogata historia regionu w połączeniu z opisem zwyczajów społeczności wiejskiej  sprawia, że lektura jest pozycją godną uwagi.

LAUREACI

4-edycja-szpak
Ewelina Szpak
4edycja2
Tytuł pracy: „Mentalność ludności
wiejskiej w PRL. Studium zmian”
.
4 edycja szanter
Zofia Szanter
4edycja
Tytuł pracy: „Z przeszłości Łemkowszczyzny.
Dzieje Przysłopia i Nowicy”
Rozumiem
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.