Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa na lata 2020-2022.

Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa na lata 2020-2022.

{[description]}

Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa na lata 2020-2022.

Do Komisji Europejskiej przekazany został do zatwierdzenia Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2020-2022. Został przygotowany w oparciu o zgłoszenia organizacji pszczelarskich. Dotyczyły one zapotrzebowania na zwiększenie środków finansowych. Hodowla pszczół nie tylko przynosi zyski ze sprzedaży miodu i wosku, wpływa ona na ogólną populację pszczół w środowisku. Liczebność populacji pszczół wpływa bezpośrednio na jakość ekosystemu i jego bioróżnorodność. Rozmnażanie 80% gatunków roślin uzależnione jest od obecności owadów zapylających. Właściwe zapylanie roślin jest jedną z determinant bioróżnorodności środowiska.

KPWP na lata 2020-2022 zakłada budżet na poziomie 32,5 mln euro ( z czego 50% finansowane ze środków Unii Europejskiej ). Oznacza to 82 % wzrost w stosunku do budżetu KPWP z lat 2016-2019.

Program zakłada następujący rozkład środków:

-pomoc techniczna skierowana do pszczelarzy i organizacji pszczelarzy (44% budżetu)

-zwalczanie inwazji pasożytów i chorób pszczół, w szczególności warrozy (33% budżetu)

-racjonalizacja sezonowego przenoszenia uli (4% budżetu)

-środki mające na celu wsparcie zasiedlania uli (18% budżetu)

-poprawa jakości produktów, aby skuteczniej pozycjonować produkty polskie na rynku (1% budżetu).

O refundację Środków finansowych będą się mogły ubiegać związki pszczelarskie, stowarzyszenia pszczelarzy, zrzeszenia pszczelarzy, spółdzielnie pszczelarskie, grupy producentów rolnych – w zakresie działalności pszczelarskiej oraz organizacje producentów, natomiast końcowymi beneficjentami wsparcia będą producenci produktów pszczelich posiadający pnie pszczele, wpisani do rejestru prowadzonego przez powiatowego lekarza weterynarii.

 

 

 

 

 

Źródło: Biuletyn informacyjny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 6/2019, s. 8-9.

X
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.