Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian

en

Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian

Okres PRL-u szybko ucieka w przeszłość. Dla wielu młodych ludzi jest to już tylko „okres historyczny”, znany z relacji starszych czy materiałów medialnych i literatury. Zapraszam do lektury książki Eweliny Szpak, opisującej najważniejsze sfery życia mieszkańców wsi w PRL-u: ich relacje do miejsc i przestrzeni, w której funkcjonowali, stosunek do polityki socjalistycznego państwa, pracy i zawodu rolnika, sposoby spędzania czasu wolnego, znaczenie przypisywane rodzinie, relacje z sąsiadami, sposób traktowania własnego ciała i przestrzeganie higieny, a także kwestie religii i jej znaczenia w życiu wsi.

16.11.2017
1 minutę czytania

Lektura tej książki pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego polska, chłopska wieś przetrwała trudną próbę kolektywizacji i socjalistycznej przebudowy. Ciągłość i zmiana, głęboko zakorzenione instytucje społeczne i umiejętność adaptacji, a więc zmiany instytucjonalnej – to najbardziej uniwersalna recepta na przetrwanie. Polscy chłopi i mieszkańcy wsi wykazali to w okresie PRL-u, a Ewelina Szpak potrafiła to intersująco i oryginalnie opisać.

z przedmowy Jerzego Wilkina

Praca nagrodzona w IV edycji konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” w kategorii prac naukowych, popularno-naukowych i innych prezentujących szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi.

 

autor: Ewelina SZPAK

format: A-5

ISBN: 978-83-7383-648-8

liczba stron: 311

miejsce wydania: Warszawa

oprawa: twarda

rok wydania: 2013

uwagi: wydanie pierwsze

 

Publikację można nabyć w Wydawnictwie Naukowym Scholar: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_c=44&id_p=2340

Spis treści: http://scholar.com.pl/upload/product_files/2340/234_Szpak_rozbieg_.pdf

PRZECZYTAJ O AUTORZE: EWELINA SZPAK


Poprzedni artykuł Następny artykuł