Najnowszy Raport IPBES

Najnowszy Raport IPBES

{[description]}

Najnowszy Raport IPBES

Według raportu, przygotowanego przez IPBES (Międzyrządową Platformę ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu, działająca pod auspicjami Programu Środowiskowego ONZ) blisko milion gatunków roślin i zwierząt jest obecnie zagrożonych wyginięciem, a wielu z nich wymarcie zagraża już w najbliższych dekadach!

Zaprezentowane w dokumencie dane są zatrważające. W większości ekosystemów lądowych obfitość rodzimych gatunków spadła o co najmniej jedną piątą od początku XX w. Zagrożone wyginięciem jest obecnie przeszło 40 proc. gatunków płazów, blisko 33 % gatunków budujących rafy koralowców i ponad jedna trzecia ssaków morskich. Zagłada zagraża również 10 % gatunkom owadów. Rolnictwo też ma na to wpływ, dlatego temat ochrony bioróżnorodności jest tak niezwykle ważny.

Opracowany przez IPBES dokument powstawał przez trzy lata. Pracowali nad nim naukowcy z ponad 50 krajów, którzy dokonali syntezy ok. 15 tys. publikacji naukowych. W ten sposób powstał największy w historii naszego globu „bilans stanu natury”. Na chwilę obecną dostępna jest wyłącznie synteza raportu. Pełna wersja, licząca ponad 1500 stron opracowanie zostanie przedstawiona w najbliższym czasie.

Szczegółowe dane na temat raportu można znaleźć na stronie: https://www.ipbes.net/

X
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.