Termomodernizacja budynku publicznej szkoły podstawowej

en

Termomodernizacja budynku publicznej szkoły podstawowej

11.05.2016
2 minuty czytania

Inicjatywa: „Termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Krogulczy Suchej wraz z zagospodarowaniem terenu”
Pomysłodawca: Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Krogulcza Sucha i Krogulcza Mokra
Lokalizacja: Szkoła Podstawowa, Krogulcza Sucha
Termin realizacji: 09/2015-08/2016

Opis napotkanego problemu: Dotychczas częściowo docieplono ściany zewnętrzne budynku, strop i dokonano wymiany okien i drzwi w szkole, jednak to wciąż za mało. Z posiadanej dokumentacji energetycznej i pomiarów kamerą termowizyjną wynika, że obecnie największe straty ciepła dokonują się przez fundamenty budynku i resztę nieocieplonego stropu. Ponadto w najbliższej okolicy nie ma placu zabaw dla dzieci istnieje zatem silna potrzeba nasadzenia kilku drzew i krzewów upiększających plac szkolny, tak, aby mógł się stać miejsce rekreacji.

Działania:

  • docieplenie fundamentów i ich osuszenie, zabezpieczenie środkami izolacyjnymi, folią i styropianem części ziemnej i nadziemnej;
  • organizacja spotkań mieszkańców z ekspertami z zakresu efektywności energetycznej oraz działań ekologicznych w życiu codziennym;
  • wyrównanie terenu za szkołą, na którym urządzony zostanie plac zabaw;
  • obsadzenie placu drzewami ozdobnymi, na których zostaną zawieszone zostaną karmniki dla ptaków.

Rezultaty: Podstawowa korzyść z realizowanej inicjatywy to poprawa stanu środowiska poprzez mniejsze zużycie materiałów opałowych. Ponadto przez nasadzenia drzew poprawi się estetyka krajobrazu. Owoce i kwiaty roślin (jarząb, dereń) będą stanowiły pożywienie dla ptaków, które będą także dokarmiane przez dzieci w okresie zimowym. Bezpośredni uczestnicy – uczniowie i osoby korzystający ze szkoły będą posiadać lepsze warunki nauki, a szkoła będzie płaciła niższe rachunki za energię, poprawi się jej wizerunek w regionie.

Inicjatywa "Termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Krogulczy Suchej wraz z zagospodarowaniem terenu” Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Krogulcza Sucha i Krogulcza Mokra jest realizowana w ramach projektu „Lokalne ekologiczne inicjatywy obywatelskie – razem dla środowiska” Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

EFEKTY REALIZACJI PROJEKTU

W ramach projektu docieplony został strop o powierzchni 150 m2 budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Krogulczy Suchej. Docieplono również fundamenty szkoły.

Dodatkowo zagospodarowano teren zielony wokół szkoły. Posadzono krzewy i drzewa. Rodzice uczniów przygotowali karmniki dla ptaków, a rolnicy z okolicy dostarczyli karmę. W okrsie zimowym uczniowie dokarmiali zwierzęta.

Inwestycji towarzyszyły działania edukacyjne. Przygotowana została presentacja "Z ekologią na co dzień", którą została wyświetlona podczas zajęć szkolnych, w Szkolnej Akademii Przedsiębiorczości i podczas spotkań drużyny zuchowej. W zajęciach wzięło udział 17 dzieci z klas 0-3 i 14 z Zespołu Wychowania Przedszkolnego. Prezentacja została również udostępniona innym placówkom: PSP w Orońsku, Przedszkolu Samorządowemu w Orońsku i Świetlicy w Orońsku.

PREZENTACJA "Z EKOLOGIĄ NA CO DZIEŃ"


Poprzedni artykuł Następny artykuł