Założenia projektu "Akcja sprzątanie Narwi"

en

Założenia projektu "Akcja sprzątanie Narwi"

01.01.2016
2 minuty czytania

Inicjatywa: „Sprzątanie Narwi”
Pomysłodawca: Łomżyński Klub Płetwonurków „Podwodny Jeleń”
Lokalizacja: Łomża
Termin realizacji: 05/2016-06/2016

Opis napotkanego problemu: Rzeka Narew mimo swego uroku i pięknego położenia narażona jest na szereg zanieczyszczeń, dlatego niezbędnym jest, aby przywrócić jej naturalne piękno i oczyścić ze śmieci zalegających na dnie.

12493669_774609212666980_9160933836696877769_o

Narew przed inicjatywą

Działania:

  • zakup niezbędnego sprzętu, służącemu namierzaniu śmieci i prowadzeniu ich efektywnej zbiórki;
  • uprzątnięcie plaży miejskiej oraz tereny znajdujące się w jej najbliżej okolicy;
  • usunięcie z dna rzeki śmieci oraz niebezpiecznych przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu kąpiących się;
  • przygotowane do bezpiecznego użytkowania plaży i kąpieliska przez mieszkańców w okresie letnim oraz posprzątane na koniec sezonu (po zamknięciu plaży).

Rezultaty: Podniesienie świadomości mieszkańców na temat problemu zaśmiecania Narwi, która jest użytkowana przez lokalną społeczność do celów rekreacyjnych. Inicjatywa kierowana jest w do mieszkańców Łomży. Dzięki tej akcji będą mogli bezpiecznie korzystać z kąpieliska, bez obaw, że zrobią sobie krzywdę. Wszystkie wyłowione przedmioty będzie można obejrzeć na plaży, gdzie zostaną zgromadzone do zaprezentowania mieszkańcom. Na stronie internetowej klubu opublikowane zostaną relacje ze „Sprzątania Narwi”, z ukazaniem podwodnych „zdobyczy”.

Inicjatywa „Sprzątanie Narwi” pomysłu Łomżyńskiego Klubu Płetwonurków „Podwodny Jeleń” jest realizowana w ramach projektu „Lokalne ekologiczne inicjatywy obywatelskie – razem dla środowiska” Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Lokalne ekologiczne inicjatywy obywatelskie – razem dla środowiska to projekt przygotowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa gromadzący 20 lokalnych inicjatyw ekologicznych. Głównym celem projektu jest poprawa stanu środowiska naturalnego poprzez zaangażowanie społeczności lokalnej w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Problemy, jakie zostały zidentyfikowane dotyczą województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, dolnośląskiego. Ich autorami są zarówno przedstawiciele organizacji pozarządowych działających lokalnie, szkół, instytucji, ale również osoby indywidulane. Każda z inicjatyw jest próbą rozwiązania lokalnego problemu związanego z ochroną środowiska naturalnego, która ma stanowić impuls oraz zainicjować kolejne działania służące trwałej ochronie przyrody i środowiska, kształtowania trwałych nawyków w tym zakresie.


Poprzedni artykuł Następny artykuł