Zaproszenie na konferencję międzynarodową ”Europejskie rozwiązania strukturalne dla rolnictwa górskiego na tle krajowych oczekiwań i potrzeb”

en

Zaproszenie na konferencję międzynarodową ”Europejskie rozwiązania strukturalne dla rolnictwa górskiego na tle krajowych oczekiwań i potrzeb”

25.08.2021
Data wydarzenia: 19.10.2021
3 minuty czytania
Zaproszenie  na konferencję międzynarodową ”Europejskie rozwiązania strukturalne dla rolnictwa górskiego  na tle krajowych oczekiwań i potrzeb”

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa serdecznie zaprasza na konferencję międzynarodową ”Europejskie rozwiązania strukturalne dla rolnictwa górskiego na tle krajowych oczekiwań i potrzeb”, organizowaną przez Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy, która odbędzie się w dniach 27 i 28 września 2021 r. w formie online.

Problematyka konferencji

Przedmiotem międzynarodowej, dwudniowej konferencji organizowanej przez Instytut Zootechniki PIB z partnerskim udziałem Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, Stowarzyszenia – Towarzystwo Produktu Górskiego i Krajowej Rady Izb Rolniczych będzie prezentacja i wymiana wiedzy (wykłady, sesja panelowa) na temat rozwiązań stosowanych w wybranych państwach członkowskich UE dotyczących struktur i funkcjonowania programów górskich oraz innych działań związanych z rolnictwem na terenach górskich. Pozwoli to na ukierunkowanie dyskusji i prac w tym zakresie w Polsce z pominięciem popełnionych przez inne kraje błędów i wykorzystaniem ich wieloletniego doświadczenia. Obecność wśród prelegentów: naukowców, ekspertów i hodowców m.in. z Włoch, Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Słowenii i Chorwacji tj. krajów, w których zagadnienia dotyczące terenów górskich objęte są odpowiednimi programami lub dedykowanymi w tym zakresie działaniami, pozwoli na wysoko efektywną wymianę doświadczeń oraz ich rozpowszechnianie na rzecz rozwoju terenów górskich w Polsce.

Uprzejmie prosimy o dokonanie rejestracji uczestnictwa w konferencji na dedykowanej temu wydarzeniu stronie:

https://izoo2021.syskonf.pl/

lub na stronie Instytutu Zootechniki PIB

www.izoo.krakow.pl

Konferencja przeznaczona jest dla przedstawicieli 4 województw: małopolskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i śląskiego.
Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Kontakt: dr Wojciech Krawczyk
e-mail: wojciech.krawczyk@iz.edu.pl
tel.: 666 081 285.

 Program

Poniedziałek, 27 września 2021

10.00 – 10.15 Otwarcie konferencji, Grzegorz Puda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

10.15 – 10.45 Wyzwania rozwojowe rolnictwa obszarów górskich i podgórskich w Polsce oraz sposób ich pokonania, Bogdan Pomianek, Zastępca dyrektora Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

10.45 – 11.15 Rozwiązania strukturalne dla rolnictwa górskiego we Włoszech, Martino Cassandro, University of Padova, Department of Agronomy, Food, Natural Resources, Animals and Environment (DAFNAE), Italy.

11.15 – 11.45 Strategie zarządzania i hodowli krów rasy holsztyńskiej na obszarach górskich we Włoszech, Raffaella Finocchiaro, National Association of Breeders of Breed Friesian, Cremona, Italy.

11.45. – 12.15 Inicjatywy strukturalne na rzecz utrzymania hodowli zwierząt gospodarskich na terenach górskich w Grecji, Athanasios Ragkos, Agricultural Economics Researche Institute, Hellenic Agricultural Organization „Demeter”, Athens, Greece.

12.15 – 12.45 Przerwa

12.45 – 13.15 Rolnictwo i pasterstwo górskie w północno-zachodniej Portugalii – przejście do zrównoważonej wielofunkcyjności?, José Pedro Araújo, Polytechnic Institute of Viana do Castelo – Agriculture Higher School, Mountain Research Center (CIMO), Portugal.

13.15 – 13.45 Zwierzęta gospodarskie na obszarach górskich Hiszpanii i Galicji, José Ramón Justo Feijóo, Federation of Local Breeds of Galicia, Ourense, Spain.

13.45 – 14.15 Aktywizacja rolnictwa górskiego w Chorwacji, Danijel Bertović, Croatia.

14.15 – 14.45 Rozwój Rolnictwa górskiego w Słowenii, Andreja Borec, University of Maribor, Faculty of Agriculture and Life Sciences    Slovenia.

 14.45 – 15.15 Produkt górski i jego istotność w kontekście nowych wyzwań i znaczenia rolnictwa na obszarach górskich, Andrzej Gąsienica-Makowski, Stowarzyszenie Towarzystwo Produktu Górskiego.

 Wtorek, 28 września 2021

 10.00 – 12.00 Dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i  Rozwoju Wsi oraz ekspertów polskich i zagranicznych:

„Wyzwania i potrzeby rolnictwa górskiego wobec polityki rolnej i rozwiązań programowych WPR”.

 Prowadzący: dr hab. Jacek Walczak  i dr Wojciech Krawczyk, przedstawiciele Instytutu Zootechniki PIB.


Poprzedni artykuł Następny artykuł