Zmiany w ustawie o ochronie przyrody

Zmiany w ustawie o ochronie przyrody

en
Zmiany w ustawie o ochronie przyrody

Zmiany w ustawie o ochronie przyrody

Ustawa o ochronie przyrody jest to ustawa  z dnia 16 kwietnia 2004, uchwalona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, regulująca kwestie prawne związane z ochroną przyrody w Polsce.

Ustawa określa cele, zasady i formy ochrony przyrody żywej i nieożywionej oraz krajobrazu. Nakłada też obowiązek dbałości o przyrodę będącą dziedzictwem i bogactwem narodowym nie tylko na państwo i samorządy, ale także wszystkie na podmioty prywatne i osoby fizyczne.

W ostatnich dniach powstał projekt zmian do ustawy, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, przy wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Projekt przewiduje wiele zmian, które podwyższają kary za przestępstwa przeciwko przyrodzie oraz wprowadzają nowe kategorie tego typu przestępstw i wykroczeń.

Jedna z takich zmian, która bezpośrednio wpłynie na wielu mieszkańców wsi jest  nowy art. 130a, który wprowadza nową kategorię wykroczenia, wskazującą, że kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 tys. złotych. W tym przepisie został również wprowadzony obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego, orzekany w razie ukarania sprawców ww. wykroczenia.

Nieodpowiednie prowadzenie działalności rolniczej, może także doprowadzić do odpowiedzialności karnej w związku z nowym zapisem: zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach lub istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi – obecnie sprawca takiego czynu podlega każe od 6 miesięcy do lat 8. Nowelizacja podwyższa granice kary, wskazując że taki sprawca podlega każe pozbawienia wolności w granicach od lat 2 do lat 12 oraz zmiany art. 182 Kk, w którym zostało skodyfikowane przestępstwo przeciwko środowisku penalizujące czyny polegające na zanieczyszczeniu wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Zmiana będzie wprowadza nowe granice karalności czynu, tj. od roku do 10 lat (obecnie jest to kara w granicach od 3 miesięcy do lat 5).

Inne zmiany dotyczą gospodarki odpadami, w tym ich import do kraju oraz  innych aspektów ochrony przyrody, mniej powiązanych z działalnością rolniczą.

Nowelizacja dotyczyć ma również kodeksu wykroczeń, podwyższenie kar oraz dodanie nowych za wykroczenia polegające na zanieczyszczaniu środowisk leśnych.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/klimat/resort-klimatu-i-srodowiska-pracuje-nad-zaostrzeniem-przepisow-karnych-dot-przestepstw-przeciwko-srodowisku