Co nowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach ?

W styczniu uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach pracowali wyjątkowo ciężko nad działaniami projektowymi.
2020-01-30
2 minuty czytania

W dniu 20 stycznia 2020 r. przeprowadzono trzeci pomiar zawartości azotanów w wodzie z piezometrów zainstalowanych w 3 punktach w gospodarstwie ucznia naszej szkoły Krzysztofa Żydaka w miejscowości Czajków gmina Wodynie. Lokalizację piezometrów przedstawia poniższy szkic: Zał. 1.

 

Wyniki badań zostały zamieszczone w karcie pomiarowej stanowiącej załącznik do niniejszego sprawozdania. Najwyższy poziom azotanów (100mg NO3/l)   stwierdzono na stanowisku 3, znajdującym się w odległości ok. 15 m. od pryzmy obornika  najniższy (zerowy) na stanowisku 2 położonym w najniższym punkcie ekstensywnej łąki. Na stanowisku 1, na granicy łąki i pola ornego, stężenie azotanów wynosiło 25 mg NO3/l.

W porównaniu do poprzednich wyników wyraźnie wzrosło stężenie azotanów w piezometrach w pobliżu pola ornego.  Naszym zdaniem przyczyną wzrostu stężenia azotanów w pobliżu pola ornego jest fakt, że rolnik w grudniu stalerzował pole z gorczycą. Ciepła zima sprawia, że na polu cały czas przebiega proces mineralizacji materii organicznej i powstające azotany są przemywane w głąb profilu glebowego do wód gruntowych. Proces wymywania zachodzi łatwo, gdyż gleba jest lekka (co wynika z analizy gleby metodą sitową).   Poziom wody gruntowej mimo wystąpienia niewielkich opadów nie zmienił się.

W tym miesiącu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą prezentację na temat szkodliwości azotanów dla człowieka i środowiska naturalnego. Jury w składzie  nauczyciel biologii,  nauczyciel produkcji roślinnej i  nauczyciel biologii i produkcji roślinnej jednogłośnie przyznali I miejsce prezentacji przygotowanej przez ucznia kl. I technikum architektury krajobrazu.

Link do prezentacji poniżej: http://www.zspnr4.com.pl/pr/index.php?option=com_content&view=category&id=121&Itemid=491&lang=pl

Dodatkowo uczniowie pobrali próbkę gleby z miejsca zainstalowania piezometrów w celu wykonania analizy składu mechanicznego badanej gleby. W tym miesiącu uczniowie klasy I technikum rolniczego pod okiem Pana dr Zbigniewa Pawlonki, na zajęciach praktycznych, wykonali badanie gleby metodą sitową. 

Akcja „Wiem co piję” pokazała, że wiele wiejskich studni przydomowych zawiera zbyt wysoką zawartość azotanów. Żeby zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą spożycie takiej wody został ogłoszony konkurs na prezentację multimedialną na ten temat.

Wiedza o szkodliwości azotanów dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz o szkodliwości dla środowiska naturalnego przyczyni się do prawidłowego nawożenia i ochrony roślin przez naszych uczniów przyszłych rolników zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej.

Najlepsza prezentacja została przekazana wychowawcom klas w celu wyświetlenia na lekcjach z wychowawcą. Przyczyni się to do podniesienia świadomości społeczeństwa na temat jakie zagrożenia niosą za sobą zanieczyszczenia obszarowe pochodzenia rolniczego. Lekcja biologii w klasie III technikum rolniczego poświęcona szkodliwości azotanów dla zdrowia człowieka i innych organizmów żywych.


Poprzedni artykuł

Styczeń w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach

Rok 2020 zaczął się dla uczniów i nauczycieli w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicz…

Następny artykuł

Warsztaty „Przygotowanie planów nawozowych”

W ramach projektu rusza nowy cykl warsztatów !

Projekty statutowe Bioróżnorodność Aktualności
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe