Owady pożyteczne

Owady pożyteczne

{[description]}

Owady pożyteczne

Owady drapieżne mają naprawdę znaczący udział w walce ze szkodnikami, ograniczając ich populację, ale obie grupy tych owadów są potrzebne, aby zachować równowagę w środowisku naturalnym. Niestety na polach,w sadach czy w ogrodach, szkodniki mają większe pole do popisu niż w naturalnych środowiskach. Stwarzamy dla nich prawdziwy raj, z praktycznie nieograniczoną ilością pożywienia.

Owady pomagające w ograniczaniu populacji szkodników: 

  • Biedronki oraz ich larwy żywią się głównie mszycami i czerwcami. Jedna larwa biedronki w ciągu swego rozwoju zjada około 600 mszyc. Najczęściej w ogrodzie można zobaczyć biedronki siedmiokropki, a nieco rzadziej biedronki dwukropki.
  • Biegaczowate - drapieżne chrząszcze, zjadają owady i ich larwy, a także dżdżownice i ślimaki. Żerują w nocy, w dzień chronią się w ściółce, między butwiejącymi liśćmi, pod kamieniami
  • Ważki - można spotkać nad oczkiem wodnym. Dorosłe ważki i ich larwy są drapieżne - żywią się owadami i organizmami wodnymi - m.in. larwami komarów
  • Złotooki - zjadają wiele szkodników, przede wszystkim mszyce, czerwce, miodówki, przędziorki oraz zwójki
  • Mrówki - jeśli występują w dużych skupiskach bywają niechcianymi gośćmi w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że mrówki w ogrodzie to owady pożyteczne. Poprawiają strukturę gleby poprzez ciągłe drążenie tuneli, dostarczają składników mineralnych takich jak azot, węgiel czy fosfor oraz ,,sprzątają" sad czy ogród ze wszelkich resztek czy to roślinnych czy zwierzęcych. 

Jak dbać o pożyteczne owady ?

  • Owady nie pojawią się w naszym ogrodzie, jeśli będzie przesadniewypielęgnowany – golfowa murawa i żywopłot z iglaków nie stanowią zachęty dla owadów. Posadź w swoim ogrodzie różnorodne rośliny kwitnące – będą one wabić owady, stanowić dla nich pokarm oraz schronienie. Doskonale sprawdzają się tu nagietki, kosmosy, cynie i aksamitki, oraz kwitnące drzewa, krzewy, byliny i warzywa.
  • Na skraju ogrodu pozostaw dzikie rośliny – chwasty sprzyjają naturalnej równowadze i bioróżnorodności.
  • Zapewnij owadom miejsca do rozmnażania i schronienia, w postaci wiązek grubej słomy długości ołówka zawieszonych w półcienistym miejscu, lub doniczek wypełnionych pakułami lub wiórami, zawieszonych na krzewach do góry dnem.
  • Nie niszcz gniazd owadów pożytecznych ani pajęczyn w ogrodzie – zapewnij miejsca, gdzie mogą powstawać!
  • Ogranicz stosowanie chemicznych środków ochrony roślin – wiele z nich jest toksycznych także dla pożytecznych owadów. Wybierając środek chemiczny zwracaj uwagę na jego toksyczność dla pszczół, wybierając najmniej toksyczny. Środki ochrony roślin stosuj zgodnie z etykietą i instrukcją stosowania.
X
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.