Zaproszenie na promocję "Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi"

Zaproszenie na promocję "Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi"

Szanowni Państwo, Mamy przyjemność poinformować, że już po raz dziesiąty przygotowujemy raport monitorujący zmiany, jakie zachodzą na polskiej wsi i w polskim rolnictwie. Do tej pory ukazało się dziewięć raportów w tej serii (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014,2016). Opracowanie i wydanie raportu od początku finansowane jest przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Każda edycja naszego raportu stanowi samodzielną całość. „Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi” to dziesiąta już z kolei edycja polsko-angielskiej publikacji prezentującej zmieniający się obraz polskiej wsi i rolnictwa.

14.06.2018
2 minuty czytania
Zaproszenie na promocję

Promocja raportu: 19 czerwca 2018 r., godz. 11:00
Centralna Biblioteka Rolnicza w Warszawie

Wieś to złożony organizm gospodarczy, społeczny, kulturowy i przyrodniczy. Raport o stanie wsi ma więc charakter wielodziedzinowy i pokazuje wiejską rzeczywistość w sposób kompleksowy. Tego założenia metodologicznego redaktorzy naukowi, prof. Jerzy Wilkin i dr Iwona Nurzyńska, trzymają się wiernie od początku prac nad raportami. Dokonując selekcji problematyki do kolejnych raportów staramy się uchwycić procesy najważniejsze, najsilniej wpływające na oblicze polskiej wsi. Wydawane od 2000 roku raporty, są w Polsce unikatowym przedsięwzięciem badawczym i edytorskim, ze względu na swą kompleksowość i interdyscyplinarność. Tworzy je grono znakomitych specjalistów z różnych instytucji i ośrodków naukowych. Wielu z nich jest z nami od samego początku, co gwarantuje ciągłość obserwacji i porównywalność zjawisk w czasie.

W tegorocznym raporcie Czytelnik może odnaleźć odpowiedzi m.in. na pytania: jak zmienia się struktura ludności wsi, z czego żyje polska wieś i jaki jest zakres wiejskiego ubóstwa, jakie są główne problemy społeczne wsi i  jak wygląda „polityczna mapa wsi”; na czym polegają główne przemiany w polskim rolnictwie, jak przebiegają procesy integracji europejskiej na obszarach wiejskich i jakie są tego rezultaty.

Ze względu na potrójnie rocznicowy charakter tegorocznej edycji raportu (10-lecie jego wydania, 30-lecia FDPA i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.),  Raport o stanie wsi a.d. 2018 częściej odwołuje się do wątków historycznych, co jest to widoczne w kilku jego rozdziałach, a zwłaszcza ostatnim prezentującym długookresowe, 100-letnie tendencje w rozwoju polskiej wsi. Perspektywa historyczna pozwala lepiej zrozumieć zakres i efekty przemian, jakie przedstawia tegoroczny Raport.

W tym roku planujemy zaprezentować wyniki naszej pracy 19 czerwca 2018 r. w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie  Już dziś chcielibyśmy serdecznie Państwa zaprosić na spotkanie z zespołem redaktorsko-autorskim i przedstawicielami Fundacji oraz prezentację raportu.

 

Monika Szymańska, Prezes FDPA

Prof. Jerzy Wilkin, redaktor naukowy raportu

Dr Iwona Nurzyńska, redaktor naukowy raportu

 

Program

Formularz rejestracyjny na promocję publikacji "Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi"

 

 


Poprzedni artykuł Następny artykuł