Rykowisko 2019

Co roku w drugiej połowie września na terenach w pobliżu lasów, usłyszeć można charakterystyczny dźwięk. Słychać je od zachodu słońca do świtu przez około 4 tygodnie. Mowa oczywiście o dźwiękach godowych jelenia szlachetnego. Przez całą noc potężny, basowy ryk byków rozlega się echem na wiele kilometrów po okolicy.
2019-09-23
1 minuta czytania

Z natury jest zwierzęciem dziennym, ale pod wpływem czynników zewnętrznych (obecność drapieżników, ludzi) zakłócających jego spokój i poczucie bezpieczeństwa prowadzi głównie nocny tryb życia, w dzień ukrywając się w leśnych gęstwinach. Rozpoczyna żerowanie po zmierzchu, a nad ranem wraca do swojej kryjówki. W ciągu dnia żeruje w miejscach, w których nie wyczuwa żadnego zagrożenia. Jelenie śpią tylko 60-100 minut na dobę.

Pożywienie jeleni stanowią pędy, liście, kora i owoce drzew i krzewów, trawy, zboża, zioła, ziemniaki, buraki, a zimą zeschnięte trawy, mchy, porosty, pączki i młode pędy drzew iglastych. Wychodzą też na pola uprawne skuszone burakami, kapustą, ziemniakami i zbożami.

Jelenie żyją w stadach, w gwarze myśliwskiej nazywanych chmarami. Stadu przewodzi łania licówka, która musi prowadzić tegoroczne młode cielę. Przepisy wykonawcze polskiego prawa łowieckiego zakazują strzelania do licówki podczas polowania

Ciekawostką jest, że jelenie byki w okresie rykowiska (3-4 tygodni) w ogóle nie żerują, pijąc jedynie wodę. W tym czasie byki tracą nawet 20% masy swojego ciała. Po okresie rykowiska byki zaszywają się w ostojach, regenerując siły i stopniowo odbudowując swoją masę.

Byki, szczególnie podczas rykowiska, korzystają z kąpieli błotnych w tzw. kąpieliskach. Następnie ocierają się o drzewa (malują), w celu pozbycia się pasożytów. 

Obecność jeleni w polskich lasach, które wychodzą na pola, łąki czy pastwiska to niezwykle dobra wiadomość na temat stanu naszego środowiska naturalnego. Według danych z inwentaryzacji przeprowadzonej w 2011 roku stan liczebności jelenia szlachetnego w Polsce wynosi ok. 190 tys. sztuk i od kilku lat nieustannie wzrasta (źródło: Brać Łowiecka 11/2011 na podstawie danych GUS na 31.03.2011).

 


Poprzedni artykuł

Masowe śnięcie ryb

W ostatnich dniach na terenie naszego kraju dochodzi do przypadków śnięcia ryb w zbiornikach. Śnię…

Następny artykuł

Rozstrzygnięcie konkursu

Z przyjemnością informujemy, że I etap konkursu pn. "LOKALNY SYSTEM MONITORINGU WÓD" został rozstrz…

Projekty statutowe Bioróżnorodność Aktualności
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe