Naturalne strefy ekotonowe występujące w krajobrazie Polski

Naturalne strefy ekotonowe występujące w krajobrazie Polski

{[description]}

Naturalne strefy ekotonowe występujące w krajobrazie Polski

Na terenie Polski odnaleźć można wiele różnych stref ekotonowych. Znajdują się one na styku wszystkich ekosystemów naturalnych i tych stworzonych przez człowieka.

 

Przykładem takiej strefy jest brzeg jeziora. Styka się tutaj ekosystem wodny z ekosystemem lądowym. Właśnie w tej strefie organizmy lądowe mają kontakt z organizmami wodnymi. Strefę tę zamieszkują również organizmy, które obecne są tylko w niej, takie jak trzciny, które żyją tylko na brzegach zbiorników wodnych. 

Strefą ekotonową jest również strefa styku lasu i łąki. Z powodzeniem możemy znaleźć w niej, zarówno zwierzęta i rośliny leśne, i te występujące na łące, żyjące zgodnie tuż obok siebie.

Ciekawym miejscem styku są również górskie pastwiska. Obecne są tu organizmy, charakterystyczne dla lasu nizinnego i te które spotykane są zazwyczaj w wysokich partiach gór.

Mniej spektakularnym ale równie ciekawym ekotonem jest miejsce gdzie las jednego rodzaju spotyka las innego. Organizmy charakterystyczne dla każdego z nich mogą poszukiwać tu pożywienia czy schronienia. Na zdjęciu widoczny jest styk brzeziny z lasem mieszanym.   

X
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.