Inicjatywa: „Gdy żarówki wyłączamy, o przyrodę dobrze dbamy”
Pomysłodawca: Dariusz Cielniak
Lokalizacja: Jedlińsk, Publiczna Szkoła Podstawowa
Termin realizacji: 09/2015-05/2016
Opis napotkanego problemu: Budynek Publicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Jedlińsku przez ostatnie lata był kilkakrotnie remontowany, ale ze względu na dużą kubaturę, remont nigdy nie objął całości. Cały obiekt szkolny ocieplono, wykonano elewację zewnętrzną, wymieniono okna i instalację centralnego ogrzewania. Wciąż jednak problemem jest stara instalacja elektryczna, która jest bardzo energochłonna i często ulegała awariom.
Działania:
- wymiana oświetlenia w 5 salach lekcyjnych, 3 zapleczach do sal lekcyjnych i korytarzu szkolnym;
- zmiana wyłączników oraz rozdzielni prądu;
- zorganizowanie XIV edycji konkursu o tematyce ekologicznej;
- posadzenie wokół budynku krzewów liściaste i iglaste;
- prezentacje uczniów w ramach zajęć szkolnych na temat zaoszczędzonej energii;
- konkurs na hasło o tematyce ekologicznej, zachęcające do oszczędzania energii.
Rezultaty: Poprzez wymianę oświetlenia zostanie podniesiona efektywność energetyczna budynku szkoły, a tym samym zostanie poprawiony stanu środowiska naturalnego. Nowe lampy zmniejszą emisję szkodliwych gazów do atmosfery oraz obniżą koszty energii elektrycznej. W wyniku zrealizowanych działań zwiększy się świadomość uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy w swoim codziennym życiu będą mogli wykorzystywać zdobytą wiedzę np. w swoim gospodarstwie domowym.
Inicjatywa "Gdy żarówki wyłączamy, o przyrodę dobrze dbamy” Publicznej Szkoły Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Jedlińsku jest zrealizowana w ramach projektu "Lokalne ekologiczne inicjatywy obywatelskie – razem dla środowiska” Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
"Lokalne ekologiczne inicjatywy obywatelskie – razem dla środowiska” to projekt przygotowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa gromadzący 20 lokalnych inicjatyw ekologicznych. Głównym celem projektu jest poprawa stanu środowiska naturalnego poprzez zaangażowanie społeczności lokalnej w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Problemy, jakie zostały zidentyfikowane dotyczą województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, dolnośląskiego. Ich autorami są zarówno przedstawiciele organizacji pozarządowych działających lokalnie, szkół, instytucji, ale również osoby indywidulane. Każda z inicjatyw jest próbą rozwiązania lokalnego problemu związanego z ochroną środowiska naturalnego, która ma stanowić impuls oraz zainicjować kolejne działania służące trwałej ochronie przyrody i środowiska, kształtowania trwałych nawyków w tym zakresie.